ZGAZOWANIE WĘGLA

headban_slim.jpg
Polish (Poland)English (United Kingdom)
Home » Konsorcjum
środa, 14 Kwi 2021

Konsorcjum

Email Drukuj PDF

Konsorcjum Naukowo-Przemysłowe „Zgazowanie Węgla” zostało zawiązane w maju 2010r. w odpowiedzi na ogłoszony przez Narodowego Centrum Badań i Rozwoju konkurs na realizację Zadania Badawczego nr 3 pt.: „Opracowanie technologii zgazowania węgla dla wysokoefektywnej produkcji paliw i energii elektrycznej”. Projekt ten jest jednym z czterech zadań badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Strategicznego Programu Badań Naukowych i Prac Rozwojowych p.t.: „Zaawansowane technologie pozyskiwania energii”.

 

Jaki jest główny cel Konsorcjum?


Określenie priorytetowych kierunków rozwoju technologii węglowych, co winno umożliwić opracowanie racjonalnej polityki oraz podjęcie strategicznych decyzji dotyczących rozwoju czystych, węglowych technologii energetycznych, dywersyfikacji bazy surowcowej dla przemysłu chemicznego oraz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju poprzez wykorzystanie produktów powstających w procesach zgazowania węgla.

Liderem Konsorcjum jest Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. Ponadto w skład konsorcjum wchodzą:

Jako Partnerzy Naukowi:

1.    Główny Instytut Górnictwa w Katowicach,
2.    Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu
3.    Politechnika Śląska w Gliwicach.

Jako Partnerzy Przemysłowi:

4.    Katowicki Holding Węglowy S.A.,
5.    KGHM Polska Miedź S.A.,
6.    Tauron Polska Energia S.A.,
7.    Tauron Wydobycie S.A.,
8.    Tauron Wytwarzanie S.A
9.    Grupa Azoty S.A.

Zadanie badawcze „Opracowanie technologii zgazowania węgla dla wysokoefektywnej produkcji paliw i energii elektrycznej” finansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych pt.: „Zaawansowane technologie pozyskiwania energii”.

brlogo