ZGAZOWANIE WĘGLA

headban_slim.jpg
Polish (Poland)English (United Kingdom)
Home » Konsorcjum » Partnerzy » Partnerzy Przemysłowi » TAURON PE S.A.
środa, 14 Kwi 2021
Email Drukuj PDF
Spółka TAURON Polska Energia S.A., wcześniej występująca pod nazwą Energetyka Południe S.A., powstała 6 grudnia 2006 roku w związku z realizacją rządowego „Programu dla elektroenergetyki”. Program zakładał utworzenie czterech dużych podmiotów gospodarczych, które skonsolidować miały zarówno dystrybutorów jak i wytwórców energii. Celem konsolidacji było stworzenie podmiotów na tyle silnych, by mogły skutecznie konkurować z innymi europejskimi przedsiębiorstwami na wolnym rynku energii.
9 maja 2007 Skarb Państwa wniósł do Energetyki Południe S.A. akcje Południowego Koncernu Energetycznego S.A. z Katowic, Enionu S.A. z Krakowa, EnergiiPro Koncernu Energetycznego S.A. z Wrocławia oraz Elektrowni Stalowa Wola S.A.


W skład holdingu obok wymienionych czterech spółek wchodzą także inne podmioty. W zakresie obrotu energią są to Enion Energia sp. z o.o., Pierwsza Kompania Handlowa Polska Energia sp. z o.o. oraz EnergiaPro Gigawat sp. z o.o. W dziedzinie wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych: TAURON Ekoenergia sp. z o.o. W obszarze wydobycia węgla: Południowy Koncern Węglowy S.A. Ponadto TAURON Polska Energia S.A. przejął kontrolę nad Elektrociepłownią Tychy S.A. i Elektrociepłownią EC Nowa sp. z o.o. oraz Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej Katowice S.A. i Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Dąbrowie Górniczej S.A.


Grupa TAURON jest dziś jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, dysponującym kapitałem w wysokości ponad 15 miliardów zł. Holding zatrudnia ponad 28 tys. osób.

Zadanie badawcze „Opracowanie technologii zgazowania węgla dla wysokoefektywnej produkcji paliw i energii elektrycznej” finansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych pt.: „Zaawansowane technologie pozyskiwania energii”.

brlogo